Proč vlastnit zlato či stříbro?
Zlato bylo vždy jednou z nejbezpečnějších investic a nejrozšířenějším platidlem historie lidstva, což nelze srovnávat s historií papírových měn. Zlato nenabízí obrovské zhodnocení, to je vyváženo nízkou rizikovostí
Rozhodli jste se, že budete pravidelně spořit nebo investovat, ale nevíte jak začít? Pojďme se na to společně podívat.
Řekněme, že si můžete každý měsíc dávat stranou 1000 Kč. Pokud si peníze necháte na běžné účtu, tak je utratíte.
Rozhodli jste se, že budete pravidelně spořit nebo investovat, ale nevíte jak začít? Pojďme se na to společně podívat.
Je dobré posílat je někam jinam. Do penzijního připojištění (dnes doplňkového penzijního spoření) se vám nechce, protože se k penězům dostanete až za dlouhou dobu. Na spořících účtech jsou teď úroky nízké, takže inflace vám hodnotu peněz ještě ohlodá. Co s tím? Můžete investovat.
Investice nejsou určeny na okamžitém zbohatnutí. Investice jsou dlouhodobější záležitost a je nutné mít nějaký plán- čeho chcete dosáhnout, za jak dlouho a do jakého rizika se chcete pustit. Plán je dobré promyslet, protože byste se ho pak měli držet. Není nic horšího, než investor, který po týdnu prodá všechny podíly a radši si nechá peníze na běžném účtu, protože na to „nemá nervy“.
Investice se v čase vyvíjí – někdy rostou a někdy také klesají. Můžeme se dívat na historii – jak se různé druhy investic vyvíjely za posledních 5 let, 10 let, 20 let… Tak získáme určitou představu, jak by se mohly vyvíjet dále. To ale neznamená, že to tak bude i nadále. Život si můžete také naplánovat a on se bude vyvíjet jinak. Stejně to může být i s investicemi.
Proto jakým investorem můžete být slouží jednoduché rozdělení do tři druhů:
Jestli máte strach z rizika, tak jste tady správně. Podívejte se kolem sebe. O kolika lidech byste řekli, že jsou oblečeni konzervativně? Asi to bude většina, že? Málo z nás chce riskovat něco naprosto odlišného.
Konzervativec se víceméně snaží vyrovnat inflaci, aby těžce vydělané peníze neztratily hodnotu tím, že je nechá doma pod polštářem. Většinou se jedná o investice do terminovaných vkladů, dluhopisů a spořících účtů. Výnosy se v historickém přehledu pohybují do 3 % ročně (což je víceméně inflace).
Když si tedy budete ukládat 1 000 Kč měsíčně, tak za 30 let budete mít naspořeno v nominálním vyjádření přibližně 580 000 Kč.
Taková ta „zlatá střední cesta“. Na konzervativní investování si připadá moc mladý, ale zase na úplně dynamické se taky necítí. Většinou se jedná o mix dluhopisů a akciových fondů. Průměrné výnosy jsou cca 5 % ročně.
Když budete posílat na investici 1 000 Kč měsíčně, tak za 30 let budete mít naspořeno nominálně cca 820 000 Kč. To je pěkné, že? Ale může to být i lepší.
Dynamický investor je každý, kdo je schopný uvažovat reálně v 30letém horizontu a chce, aby mu jeho spoření skutečně vydělávalo. Nestačí mu jen pokrýt inflaci, ale chce finanční nezávislost a využít výhody tzv. složeného úročení Tento jediný na dlouhém horizontu postupuje chytře a efektivně. Většinou investuje do akcii s různou mírou rizikovosti a míra výnosu se dlouhodobě pohybuje okolo 7 – 8 % ročně. Je však třeba počítat s většími výkyvy v hodnotě investice a někdy musí investor počkat třeba o několik let déle, než zamýšlel a než akcie získají znovu požadovanou hodnotu.
Při 1 000 Kč měsíční investici se po 30 letech dostaneme na cca 1 290 000 Kč.
Zlato bylo vždy jednou z nejbezpečnějších investic a nejrozšířenějším platidlem historie lidstva, což nelze srovnávat s historií papírových měn. Zlato nenabízí obrovské zhodnocení, to je vyváženo nízkou rizikovostí
V moderním a příjemném prostředí posluchárny Kampusu UJEP Ústí nad Labem proběhla 5.10.2022 konference s názvem SPORT a FINANCE. Hlavní organizátor této konference firma SMIMfin s.r.o. pozvala na tuto